13.01.2011

Hayatta güzellik ara güzellik bul...Tv'de çıkan "Yaprak Dökümü", "Öyle bir geçer zaman ki", "Fatmagül'ün Suçu Ne?" gibi sayısız iç karartıcı dizilerin oluşturduğu medya kıskacından kendimi kurtarmak adına, "ne yaparsan osun!" misyonunu benimsemeye ve "Hayatta güzellik ararsan güzellik bulursun..." kavramını deneyimleyerek yaşamaya karar verdim.
Kasıtlı olarak içimi karartmak isteyen ortam, yayın, insanlardan uzak durma kararı aldım. Güzel ve kaliteli olanı, bilinçli bir şekilde seçip onun takip etmeyi seçiyorum. Bana sunulanı koşulsuz kabul etmiyorum, soframı kendim kuruyorum. Buna küçük şeylerden başlayacağım. Kendimi mutlu edecek küçük şeylerin peşinden gitmekle başlayacağım.
İlgimi çekse dahi "Öyle bir geçer zaman ki" dizisini izlemeyi reddediyorum. İnsan psikolojisine zararlı olduğuna inanıyorum böyle bir dizinin. Sürekli zor durumda olan bir ailenin travmasını takip etmek insanı ruh halini pek yükseltecek bir yapım olamaz. Dizinin güzel yanı küçük "Osman"ın ve diğer genç "Mete"nin oyunculuklarındaki başarı idi. Ancak bu bile benim her hafta bu diziyi izleme eziyetine katlanmamı sağlayamadı. Bu koşul bu dizi için olduğu gibi diğerleri için de geçerli. İnsan sürekli "yeter! bitsin bunların çilesi!" diye diye dizi izler mi?
Yapımcılara sesleniyorum: "Kusura bakmayın, ben izleyici olarak kaliteli, bana değer katan yapımları hakediyorum, ve beni bunaltan, içimi karartan, boynu bükükler kültürünü yücelten yapımları izlemeyi reddediyorum." 


0 comments: